Jak zaplanować spędzanie czasu z dzieckiem

Narodziny małego dziecka najczęściej powoduje znaczące zmiany w życiu jego rodziców. Swobodne dotychczas spędzanie czasu mocno się zmienia. Wyjścia do restauracji, spotkania z przyjaciółmi czy nocne imprezy natychmiast stają pod znakiem zapytania. Upłynie trochę czasu nim za tym zatęsknisz. Znacznie wcześniej zaczniesz planować, jak może mijać twój dzień, aby nie zwariować.

Często powtarzana zasada głosi: śpij, kiedy dziecko śpi. Wiele kobiet z przekąsem dodaje do niej: gotuj kiedy niemowlę gotuje i sprzątaj, gdy ono sprząta. Nie należy jednak bagatelizować tego powiedzenia. W pierwszych dniach po pojawieniu się dziecka to właśnie niemowlak powinien być najistotniejszy. Spróbuj poświęcić mu jak najwięcej swojego czasu. Nie martw się brudnymi garami w zlewie czy nieumytą podłogą w korytarzu. Wszelkie domowe czynności mogą poczekać. Dziecko jest teraz najważniejsze.
Pogódź się z faktem, że dziecko będzie pragnął spędzać prawie cały dzień z mamą. Musisz być blisko. Nie zdziw się, kiedy maluch będzie cały czas domagał się piersi. W pierwszych dniach życia noworodek nie ma jeszcze uregulowanych przerw między codziennymi posiłkami. Może więc być tak, że jednego razu odstęp wyniesie kilka godzin, a następnie dziecko będzie wołało jeść co pół godziny.

new year greetings 2022

Podstawową zasadą, która powinna rządzić życiem młodej mamy jest brak planu dnia. Przy nieregularnym trybie życia niemowlaka każdy plan może okazać się nie do spełnienia. Jeżeli weźmiesz sobie na głowę za dużo obowiązków, szybko możesz sfrustrować się, gdy nie uda ci się ich wykonać. Jeśli czujesz się na siłach, możesz zająć się spełnianiem domowych obowiązków w czasie snu malucha. W tej sytuacji ucieszysz się z wykonanego zadania, zamiast bez sensu się irytować.

Nie denerwuj się, gdy na początku dbanie o dziecko będzie dla ciebie za trudne. Wiedza przychodzi z czasem.